رادیو بازار

ممپول

محمد رضا بوالحسنی

محمد رضا بوالحسنی

ممپول بیت کوین چیست؟

Mempool  یا Transaction Pool در واقع یک جور اتاق انتظار برای تراکنش‌های تایید نشده (Unconfirmed Transactions)  بوده و فضایی است که گره‌های کامل (Full Node) شبکه به ذخیره تراکنش‌های تایید نشده اختصاص می‌دهند. هر تراکنش بعد از آنکه ایجاد شده و در شبکه منتشر شد، پس از آنکه توسط گره کامل تایید شد، در ممپول آن گره ذخیره می‌شود و سایر گره‌های مجاور آن هم از وجود این تراکنش که هنوز در بلاکچین ثبت نشده، مطلع می‌شوند و آن‌ها هم آن را در ممپول خود ذخیره می‌کنند.

پس از اینکه تعداد تراکنش‌های تایید نشده شبکه بیت کوین در تاریخ  ۱۳ مارس افزایش یافت، نمودار مربوط به ممپول  در سایت blockchain.com از ۳۲ مگابایت به صفر رسید. در حال حاضر ( هنگام نگارش این مطلب ) این رقم به ۳۰ مگابایت رسیده است.

حجم ممپول شبکه بیت کوین

به نظر می‌رسد مشکل مذکور به دلیل اشکالی که در سیسستم Blockchain رخ داد اتفاق افتاده باشد. به دلیل اینکه ردیاب‌های دیگری مانند Satoshi.info هنگامی که این مشکل رخ داد عدد حجم مربوط به  mempool بیت کوین را ۲۵ مگابایت نمایش می‌دادند.

حجم ممپول بیت کوین

حجم mempool طی هفته گذشته در سایت blockchain.com نیز مانند satoshi.info با روند نزولی و صعودی زیادی همراه بود و در حالی که ارزهای دیجیتال هفته بسیار سختی را پشت سر گذاشتند، سایز ممپول  بیت کوین نیز در روز ۱۳ مارس به ۳۵ مگابایت رسید.

با افزایش حجم ممپول و افزایش فعالیت‌های بازار رمز نگاری شده

طبق گزارشات کوین تلگراف ممپول  در واقع تمام معاملات و تراکنش‌های تایید نشده را در خود جای داده است که به نوعی اتاق انتظار شبکه بیت کوین نامیده می‌شود.  در حقیقت این اتاق انتظار مدت زمان صرف شده برای تایید تراکنش‌ها و انتقال آن‌ها به بلاک چین را برای کاربران مشخص می‌کند. طبق داده‌های به دست آمده از ۹۹bitcoins اگر حجم mempool معادل ۳ مگابایت باشد به این معنی است که تراکنش‌ها حداقل یک الی ۲ بلوک برای تایید شدن (  confirm ) باید منتظر بمانند.

افزایش حجم mempool در شبکه بیت کوین همزمان با کاهش شدید قیمت بیت کوین در تاریخ ۱۲ مارس و رسیدن قیمت آن به پایین‌ترین سطح خود طی ۱۰ ماه اخیر رخ داد. این موضوع با افزایش FUD و فشار فروش در بازار همراه بود.

لازم به ذکر است که FUD مخفف کلمات Fear, uncertainty and doubt می‌باشد که به معنای ترس، عدم اطمینان و شک است. تاثیر FUD بر بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با بازارهای سنتی بسیار زیاد است.

در تاریخ ۱۲ مارس حجم معاملات روزانه در بازار ارزهای دیجیتال به رکورد تازه ۲۳۶  میلیارد دلار رسید که رقم قابل توجهی به نظر می‌رسد. حجم معاملات روزانه در حال حاضر ( هنگام نگارش این مطلب ) در محدوده ۲۰۰ میلیون دلار قرار دارد  و این در حالی است که ارزش کل بازار این بازار مالی در محدوده ۱۴۰  میلیارد دلار قرار دارد.

بیشترین حجم ممپول شبکه بیت کوین در تاریخ ژانویه ۲۰۱۸ ثبت شده و به ۱۲۰ مگا بایت رسید. بیشترین مقدار ممپول شبکه بیت کوین درست پس از رسیدن قیمت بیت کوین به مرز ۲۰,۰۰۰ دلار شکل گرفت

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
Skype
Pinterest
Reddit

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *